Najciekawsze jest zawsze przed nami cz. 3

STRAŻNICY SACRUM

Druga kontrola, a właściwie lustracja wzrokowa odbywa się za drewnianym pomostem przy wejściu na samo wzgórze. Prowadzą ją ubrani po cywilnemu wolontariusze Waqfu pilnie bacząc czy turyści, a przede wszystkim turystki są odpowiednio ubrane oraz czy swoim zachowaniem nie naruszają świętości miejsca.

Wedle kanonów muzułmańskich kobiety mają starannie zakrywać swoje ciała.

Aż tak dalece posunięte rygory – na zdjęciu powyżej muzułmanki na spotkaniu kółka koranicznego – niemuzułmanek nie dotyczą. Nawiasem mówiąc muzułmańskie kobiety w miejscach publicznych ubierają się tak przez cały rok, w ponad czterdziestostopniowy upał także.

Najprościej mówiąc kobieca sylwetka nie może być sexy. Żadnych obcisłych spodni ani bluzek. Najlepiej spódnica długa do kostek, jeżeli spodnie to maskujące naturalne krągłości. Ubranie musi być luźne. Żadnej prześwitującej bielizny, dekolt szczelnie zakryty. Obuwie dowolne, można boso. Głowa może być odkryta.

Mężczyzn obowiązują spodnie zakrywające kolana, także wtedy jak się usiądzie. Koszulki z krótkim rękawkiem, tzw. t-shirty, są dozwolone.

Jak to działa w praktyce? Oto kilka przykładów z obserwacji na żywo:

– pani ma na sobie długą spódnicę do kostek, ale z tzw. rozporkiem od stopy do kolana, przez co widać łydkę – haram (zabronione)!

– spódnica długa, ale prześwitująca, widoczne nogi i bielizna – haram;

– spódniczka za kolana – haram, widać nogi;

– odkryte ramiona albo dekolt – haram;

– pan ma spodnie do kolan – haram.

Dla nieświadomych powyższych zasad strażnicy mają przygotowane długie do kostek

zielonożółte spódnice

i zakrywające górną część ciała szale. Kto nie chce założyć musi opuścić wzgórze. Wypożyczone szaty należy zwrócić przy wyjściu, są wielokrotnego użytku. Jeszcze kilka lat temu były tylko i wyłącznie do kupienia u kolegów przy najbliższej bramie wyjściowej. Kosztowały osiem dolarów za sztukę.

 

Bez przytulania

Funkcjonariusze Waqf są także strażnikami kodeksu obyczajowego. Obserwują zachowanie turystów dopóki ci nie opuszczą wzgórza.

Ponieważ w świecie islamu obowiązuje daleko posunięta separacja płci w miejscach publicznych kobiety i mężczyźni nie mogą przytulać się, obejmować ani trzymać za ręce. Nawet gdy są to osoby bardzo sobie bliskie np. mąż i żona, brat i siostra, matka i córka. Jedynie małe dziecko można przytulić.

Oto przykłady jak to działa:

– podczas robienia wspólnego zdjęcia ktoś obejmuje kogoś odruchowo ramieniem – haram! zwłaszcza jeżeli w tle jest Złota Kopuła albo al-Aqsa – to naruszenie sacrum; strażnik może podejść i zażądać usunięcia zdjęcia;

– uczestnicy grupowego zdjęcia ustawiają się zbyt blisko siebie dotykając się wzajemnie –haram;

– para „wcześniej urodzona” idzie powoli w stronę wyjścia trzymając się za ręce – strażnik waha się czy interweniować, ostatecznie  rezygnuje, staruszkowie są już blisko wyjścia.

Naczelny rabinat Izraela zabrania pobożnym żydom wchodzenia na wzgórze ponieważ mogliby nieświadomie naruszyć najświętsze ze świętych, czyli szechinę – nie wiadomo przecież gdzie się dokładnie znajdowała. Niemniej

Żydzi na wzgórze wejść mogą. Towarzyszy im wtedy zbrojna eskorta,

a bardzo często gwizdy i przeciągłe uuuuuu! muzułmańskich kobiet. Są tu niemile widziani i traktowani jak intruzi.

Na wzgórzu nie można palić wyrobów tytoniowych. Podczas ramadanu – trwającego miesiąc postu – nie można wnosić niczego do picia. Odruchowe sięgnięcie po butelkę wody, zwłaszcza w upalny dzień traktowane jest jako bardzo gruby nietakt. Muzułmanie nie piją przez cały dzień i choćby łyk wody w ich obecności traktowany jest jak naruszenie uczuć wiernych i to w szczególnie świętym miejscu.

Jeżeli upominani dziwią się o co chodzi, zaczynają dyskutować, nie mówiąc już o jakichkolwiek formach protestu strażnicy mogą eksmitować ze wzgórza nie tylko ich ale całą grupę.

Kolejny wpis Via Dolorosa (Jerozolima)

 

Celem mojej cotygodniowej wycieczki są dwa… – Shlomo Leshnovolsky | Facebook

…miejsca na Pustyni Judzkiej.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *